Kore-Türkiye Kültür Karşılaştırmaları Sempozyumu

İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü ile Güney Kore’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nun ortaklaşa düzenledikleri “Kore-Türkiye Kültür Karşılaştırmaları Sempozyumu” Avrasya Enstitüsü Seyyid Hasan Paşa Konferans salonunda gerçekleştirildi.

2013 İstanbul-Gyeongju Dünya Expo’su sonrasında Kore ile Türkiye arasında kurulan dostluk ve kardeşlik bağlarını daha da pekiştirmek adına düzenlenen sempozyum, İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Sempozyuma Türk ve G.Koreli davetliler katıldılar. İki ayrı oturum halinde gerçekleşen sempozyuma katılan konuşmacılar, G.Kore ve Türkiye’nin bir birine yakın birçok kültürel ve tarihi yönleri olduğunu dile getirdiler. Sempozyumda Hae Won Kim “Efrasiyab Duvar Resimdeki Türk ve Koreli Elçiler”, Eun Kyung Oh, “Türkiye ve G.Kore’nin Modernleşme Döneminde Kadın”, Erhan Atay” Türkiye ve Kore’nin Politik Kültürü”, Ramazan Topdemir “Türk ve Kore Halk Biliminde Köroğlu Destanı ve Hong Gildong Hikayesi”, konulu sunumlarını yaptılar.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Bekir Günay, uzak doğu coğrafyasının hep ilgi alanları olduğunu belirterek, bu coğrafyanın G.Kore, Japonya, Çin ve Hindistan hattı olduğunu dile getirdi. Günay, “Köklü iki tane büyük millet bugün köklü bir binanın içerisinde geleceğe emin adımlarla gidiyor.” ifadelerini kullandı. Güney Kore’nin İstanbul Başkonsolosu Jeon Tae Dong ise G.Kore ile Türkiye arasında tarihten gelen dostluk ve yakınlaşmanın bundan sonra da devam edeceğini ve iki ülke halklarının kültürel etkinliklerle daha da kaynaşacağını ifade etti. İki ülke halkının karşılılık samimi bir yakınlık beslediğini dile getiren konuşmacılar özellikle kültürel alanda yapılacak her türlü etkinlik ve çalışmanın iki ülke halkının birbirine daha da yakınlaştıracağına vurgu yaptılar.

Sempozyumunda basına konuşan İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü Müdürü Doç.Dr. Bekir Günay “Biz şunu düşünüyoruz. G.Kore ve Türkiye tarihten kardeş olan iki ülke. Bu tarihi atmosferin akademik camiada birleşmesi daha da kalıcı boyuta doğru gidecektir. Expo ile başlayan bu süreç, kalıcı ilişkilere doğru bir yol alacaktır.” dedi. Güney Kore’nin İstanbul Başkonsolosu Jeon Tae Dong ise “ Türkiye ve G.Kore arasındaki ilişkiler, çok eskiye dayanıyor. Bu ilişkiler Kore harbinde Türkiye’nin sağladığı destekle daha da pekişti. Türkiye ile yapacağımız kültürel etkinliklerle de aramızdaki yakınlaşmayı daha da pekiştirerek geleceğe taşıyacağız.” şeklinde konuştu.

Basında “Kore-Türkiye Kültür Karşılaştırmaları Sempozyumu”
Radikal Gazetesi
Zaman Gazetesi 
Cihan Haber Ajansı
http://www.yurtgundemi.com
http://www.timeturk.com
http://www.haber3.com
http://www.haberaktuel.com
http://www.mersinim.net
http://www.haberler.com
http://haberler.geliyoo.com
http://www.newsmeeting.com
http://medyalog.com 
http://www.haberexen.com
http://www.habertum.com
http://www.haberand.com 

 

 

 

 YouTube Preview Image
YouTube Preview Image
YouTube Preview Image
 YouTube Preview Image
 YouTube Preview Image
 YouTube Preview Image
 YouTube Preview Image