Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı ve Başbakan Yardımcısı İlşat Tacitdinov, babası  yazar-şair Azamat Tacitdinov  ve ailesi ile birlikte İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü’nü 22 Mart 2014 tarihinde ziyaret ettiler.

İstanbul Üniversitesi’ndeki akademik ve bilimsel gelişmeler hakkında bilgi alan Başbakan Yardımcısı: “Başkurdistan üniversiteleri ile daha iyi işbirliklerinin kurulması için gereken yardımı yapacaklarını belirterek, Türkiye’nin en kadim Üniversitesi olan İstanbul Üniversitesinde  Başkurt Dilinin öğretilmesi, aynı zamanda Meşhur Devlet Büyüğümüz Prof.Dr. Zeki Velidi Togan’ın da bu üniversitede çalışmasından dolayı İstanbul Üniversitesi bizim için çok önemlidir,” dedi.

Başkurdistan’ın milli şairi Azamat Tacitdinov  ise Başkurtça şiirler okuyarak, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları öğrencileri ile bir süre sohbet etti.

Ziyarette İÜ Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Öğretim Üyesi, Avrasya Kulübü Başkanı Yard.Doç.Dr. Ayşe Balkan ve bölüm öğrencileri de hazır bulundu.

Ziyaret sonunda Başbakan Yardımcısı, Avrasya Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç.Dr. İsmet Biner’e Başkurdistan Bakanlar Kurulu adına iki ülke arasında ki sosyal ve kültürel ilişkilerin gelişmesine katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi.

Doç.Dr. İsmet Biner ise Başbakan Yardımcısına, İÜ Avrasya Enstitüsü yayınlarından çıkan “Başkurt Dili Grameri” kitabını hediye etti.