Avrasya Güç Dengesinde Kilit Ülke: Moğolistan

23 Mayıs 2013 tarihinde Moğolistan Milli Güvenlik Kurulu Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Damba Ganbat Enstitümüzde “Avrasya Güç Dengesindeki Kilit Ülke Moğolistan” konulu konferansta tebliğini sundu. Avrasya Enstitüsü, Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN), Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ve Moğolistan Stratejik Araştırmalar Enstitüsü işbirliğiyle gerçekleşen konferansta Avrasya’nın içinde olduğu satranç tahtası tartışıldı.Moğolistan’ın dış politikası hakkında değerli bilgilendirmelerde bulundan Sayın Ganbat’ın sunumundan öne çıkan bazı kısımlar şu şekildedir:20. yüzyılda Moğol jeopolitiğini belirleyen en büyük unsur, Asya’nın iki büyük gücü olan Rusya ve Çin’in arasında bulunmasıdır. 1990’lı yıllarda bağımsızlığını kazandıktan sonra Moğolistan’ın en büyük sorunu bu iki komşusuyla nasıl başa çıkabileceği oldu. Bu iki büyük komşu arasında Moğolistan’ı bir sandviçe benzetebiliriz.Benzer tarihe sahip olan, benzer coğrafi özelliklere sahip olan ülkelerin geçmişlerine bakarak da analizlerde bulunmak, kendimize dersler çıkarmak istiyoruz. Örneğin Polonya örneği bizim için çok önemlidir.Moğolistan jeopolitik dezavantajı ile başa çıkabilmek için 3. komşu politikasını en büyük dış politika vizyonu haline getirmiştir. 2011 yılından sonra dış politikamızda 3.komşularımızı tam olarak belirledik. Bu ülkeler Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Güney Kore ve Türkiye.Eğer Moğolistan başarılı ve gelişmiş bir ülke olmak istiyorsa proaktif olmak zorundadır.

Moğolistan’ı Orta Asya Cumhuriyetleri’nden ayıran ve yer altı kaynakları zaafına rağmen ekonomik potansiyel olarak öne çıkaran en önemli etken Moğolistan’ın liberal demokratik sisteme adapte olan siyasi yapısıdır.

Konferans’ın sonunda Enstitü Müdürümüz Doç. Dr. Bekir Günay Sayın Prof. Dr. Damba Ganbat’a Enstitü Yayınlarımızı hediye etti. Toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi.